Menu

                                                                

 

ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ

СЕРГІЇВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ

 

РІШЕННЯ

 

11.05.2026                                                                                                             №46

 

Про затвердження Планів заходів щодо організації складання прогнозу та проєкту місцевого бюджету Сергіївської сільської територіальної громади на 2027-2029 роки

      

Керуючись статтями 26, 28, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до статей 75, 751, 752  Бюджетного кодексу України, Закону України від 16.01.2025 №4225-IX «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо актуалізації та удосконалення деяких положень», пункту 22 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2025 р. №527 «Деякі питання управління публічними інвестиціями», Наказу Міністерства фінансів України від 22 вересня 2025 року N480 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо розподілу коштів місцевого бюджету на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проектів та програм публічних інвестицій», Наказу Miнicтерствa фінансів України від 31.05.2019 №228 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо підготовки та затвердження Бюджетного регламенту проходження бюджетного процесу на місцевому piвнi», виконавчий комітет Сергіївської сільської ради ВИРІШИВ:

 

  1. ЗатвердитиПлани заходів:

1.1 Щодо організації складання прогнозу місцевого бюджету Сергіївської сільської територіальної громади на 2027-2029 роки (Додаток 1);

1.2. Щодо організації складання проєкту місцевого бюджету Сергіївської сільської територіальної громади на 2027 рік (Додаток 2).

  1. Головним розпорядникам i одержувачам у межах наданих повноважень забезпечити виконання Плану заходів та подавати інформацію Фінансовому відділу Сергіївської сільської ради у терміни, визначені планом заходів.
  2. Встановити, що головні розпорядники бюджетних коштів несуть персональну відповідальність за своєчасність, достовірність та зміст поданих фінансовому відділу бюджетних запитів, які мають містити всю інформацію, необхідну для аналізу показників проєкту бюджету Сергіївської територіальної громади.
  3. Головним розпорядникам бюджетних коштів сільського бюджету при складанні прогнозу бюджету Сергіївської сільської територіальної громади на 2027 рік:

4.1. Провести оптимізацію потреби у видатках на утримання галузей та фінансування програм, затверджених сільською радою, шляхом виключення непріоритетних та неефективних витрат, насамперед тих, що не забезпечують виконання основних функцій і завдань розпорядників коштів, з метою формування бюджетних запитів відповідно до статті 75 Бюджетного кодексу України в межах прогнозних обсягів видатків, доведених відділом фінансів Сергіївської сільської ради.

  1. З метою оперативного виконання планів заходів, надати право начальнику фінансового відділу Сергіївської сільської ради своїм наказом коригувати терміни виконання заходів.
  2. Фінансовому відділу Сергіївської сільської ради забезпечити здійснення загальної організації роботи із виконання планів заходів та спільно із головними розпорядниками бюджетних коштів забезпечити своєчасне складання прогнозу бюджету Сергіївської сільської територіальної громади на 2027-2029 роки та проєкту бюджету Сергіївської сільської територіальної громади на 2027 рік.
  3. Секретарю сільської ради Ілляшенко Н.В. довести дане рішення до виконавців.
  4. Контрользавиконанням цього рішення покласти на секретаря сільської ради Ілляшенко Н.В. та на постійну комісію з питань планування фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку (голова комісії – Смаль М.А.).

 

Сільський голова                                                                               Ігор ЛІДОВИЙ

 

Додаток 1 до рішення виконавчого комітету Сергіївської сільської ради  від 11.05.2026р. №46

 

ПЛАН ЗАХОДІВ

щодо складання прогнозу місцевого бюджету Сергіївської сільської територіальної громади на 2027-2029 роки

 

№ з/п

Зміст заходів

Термін виконання*

Відпові-дальні за виконання

1.

Підготовка та затвердження плану заходів щодо організації роботи із складання прогнозу місцевого бюджету    Сергіївської  сільської територіальної громади

Травень

 

Фінансо-вий відділ

2.

Здійснення аналізу виконання місцевого бюджету у попередніх та поточному бюджетних періодах, виявлення тенденцій у виконанні дохідної та видаткової частин бюджету

Липень

Фінансо-вий відділ

3.

Доведення до головних розпорядників бюджетних коштів організаційно-методологічних засад складання прогнозу місцевого бюджету, визначених Мінфіном, та інструктивного листа щодо основних організаційних засад процесу підготовки пропозицій до прогнозу бюджету

у триденний строк після отримання відповідної інформації від Міністерства фінансів України

Фінансо-вий відділ

4.

Надання  фінансовому відділу основних прогнозних показників економічного і соціального розвитку території на середньостроковий період

До 1 липня

Виконав-чий комітет  Сергіїв-ської сільської ради

5.

Надання фінансовому відділу інформації щодо чисельності населення

До 1 липня

Загальний відділ виконав-чого комітету Сергіїв-ської сільської ради

6.

Підготовка та подання місцевому фінансовому органу разом з поясненнями (зокрема в частині фіскальних ризиків у майбутніх періодах) прогнозних обсягів доходів бюджету на середньостроковий період відповідно до типової форми прогнозу місцевого бюджету

Щодо платежів, контроль за якими закріплено за органами ДФС

Щодо прогнозних обсягів надходжень плати за нерухоме майно, плати за землю , контроль за якими закріплено за відповідним ОМС

До 15 липня

Терито-ріальний підрозділ ДФС

Фінансовий відділ

Відділ земельних відносин комуналь-ної власності та житлово-комуналь-ного господарства

7.

Прогнозування обсягів доходів місцевого бюджету, визначення обсягів фінансування місцевого бюджету, повернення кредитів до місцевого бюджету та орієнтовних граничних показників видатків місцевого бюджету та надання кредитів з місцевого бюджету на середньостроковий період на підставі прогнозу економічного і соціального розвитку України та території, аналізу виконання місцевого бюджету в попередніх та поточному бюджетних періодах

До 20 липня

Після отримання від Міністерства фінансів України інформації щодо особливостей складання розрахунків до проектів місцевих бюджетів на наступний бюджетний період

Фінансо-вий відділ

8.

Підготовка та внесення змін до показників прогнозу місцевого бюджету на 2027-2029 роки на підставі інформації, визначеної відповідно до пункту 5

До 20 липня

Фінансо-вий відділ

9.

Розроблення та доведення до головних розпорядників бюджетних коштів інструкцій з підготовки пропозицій до прогнозу бюджету та орієнтовних граничних показників видатків та надання кредитів з місцевого бюджету на середньостроковий період

До 20 липня

Фінансо-вий відділ

10.

Здійснення моніторингу ефективності реалізації цільових програм на предмет доцільності їх подальшого фінансування за рахунок коштів бюджету  Сергіївської сільської територіальної громади та інших джерел. У разі необхідності фінансування у 2027 році видатків, що здійснюються відповідно до цільових програм, термін дії яких закінчується у 2026 році, вжити заходи щодо розроблення проектів відповідних програм на наступні періоди

Липень

Головні розпорядники бюджетних коштів

11.

Доведення сектору економічного розвитку та інвестицій орієнтовного граничного сукупного обсягу публічних інвестицій на середньостроковий період. за рахунок коштів бюджету   Сергіївської  сільської територіальної громади

Липень

Фінансо-вий відділ

12.

Надання сектору економічного розвитку та інвестицій перелік публічних інвестиційних проектів та програм публічних інвестицій, що можуть бути включені до середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій громади

Липень

Головні розпорядники бюджетних коштів

13.

Забезпечити розгляд та схвалення середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій громади Інвестиційною радою та доведення його до фінансового відділу

До 07липня

Сектор економічного розвитку та інвестицій

14.

Довести головним розпорядникам бюджетних коштів обсяг публічних інвестицій на середньостроковий період з урахуванням середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій громади, схваленого Інвестиційною радою, для включення до бюджетної пропозиції до  громади на 2027-2029 роки

До10липня

Фінансо-вий відділ

15.

Надання фінансовому відділу пропозицій до прогнозу бюджету  Сергіївської  сільської територіальної громади, аналітичних детальних розрахунків до них, пояснювальної записки з обґрунтуванням необхідності врахування потреби в бюджетних коштах на утримання установ, реалізацію програм та заходів

У терміни, визначені фінансовим відділом

Головні розпорядники бюджетних коштів

16.

Подання середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій  Сергіївської  сільської територіальної громади, схваленого Інвестиційною радою   Сергіївської сільської ради до виконавчого комітету  Сергіївської  сільської ради

До 1 серпня

Сектор економічного розвитку та інвестицій

17.

Здійснення аналізу поданих головними розпорядниками бюджетних коштів пропозицій до прогнозу місцевого бюджету на відповідність доведеним орієнтовним граничним показникам видатків місцевого бюджету та надання кредитів з місцевого бюджету і вимогам доведених інструкцій

До 5 серпня

Фінансо-вий відділ

18.

Проведення погоджувальних нарад з головними розпорядниками бюджетних коштів щодо узгодження показників прогнозу місцевого бюджету

До 10 серпня

Фінансо-вий відділ, Головні розпорядники бюджетних коштів

19.

Доопрацювання прогнозу місцевого бюджету за результатами проведених погоджувальних нарад та інформації,  виконавчого органу місцевої ради

До 12 серпня

Фінансо-вий відділ

20.

Затвердження середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій   Сергіївської  сільської територіальної громади

Не пізніше

1 вересня

Виконав-чий комітет Сергіївсь-кої сільської ради

21.

Подання прогнозу місцевого бюджету до виконавчого органу місцевої ради

До 15 серпня

Фінансо-вий відділ

22.

Розгляд та схвалення прогнозу місцевого бюджету

До 1 вересня

Виконав-чий комітет Сергіївсь-кої сільської ради

23.

Подання прогнозу місцевого бюджету разом із фінансово-економічним обґрунтуванням до місцевої ради для розгляду в порядку, визначеному радою

У п’ятиденний термін після схвалення рішення виконавчим комітетом.

Фінансо-вий відділ

24.

Супровід розгляду питання щодо прогнозу бюджету постійними комісіями місцевої ради та на пленарному засіданні сільської ради в порядку, визначеному радою

За регламентом ради

Головні розпорядники бюджетних коштів

Фінансо-вий відділ

* Терміни виконання є орієнтовними, оскільки залежать від своєчасності складання, розгляду та затвердження Бюджетної декларації, проєкту Державного бюджету України та змін до податкового і бюджетного законодавства. У разі необхідності фінвідділ може уточнити терміни виконання окремих заходів плану, про що в письмовій формі повідомляє відповідних учасників бюджетного процесу.

Начальник фінансового відділу Виконавчого

комітету Сергіївської сільської ради                                      Валентина ЛОБОДА

 

 

Додаток 1 до рішення виконавчого комітету Сергіївської сільської ради  від 11.05.2026р. №46

 

ПЛАН ЗАХОДІВ

щодо складання проекту місцевого бюджету Сергіївської сільської територіальної громади на 2027 рік

 

 

 з/п

 

Зміст заходів

 

Терміни виконання*

 

Відповідальні   за виконання

1.

Уточнення параметрів, з урахуванням яких здійснюється горизонтальне вирівнювання 

податкоспроможності місцевих бюджетів (обсягів надходжень податку на доходи фізичних осіб, чисельність населення)

У терміни доведені МФУ

Фінансовий відділ

2.

Доведення до головних розпорядників бюджетних коштів особливостей складання розрахунків до проектів місцевих бюджетів та прогнозних обсягів міжбюджетних трансфертів на плановий рік, надісланих Мінфіном

У 3-х денний термін з дня отримання показників від Міністерства фінансів України

Фінансовий

відділ

3.

Доведення до місцевих фінансових органів області:

- прогнозних обсягів міжбюджетних  трансфертів, врахованих у проекті державного бюджету, схваленого Кабінетом Міністрів України;

- методики їх визначення;

- організаційно-методологічних вимог та інших показників щодо складання проектів місцевих бюджетів

У термін, визначений

Департа-ментом

фінансів Полтавської ОДА

Департа-мент фінансів Полтав-ської ОДА

4.

Доведення до Головних розпорядників бюджетних коштів:

- прогнозних обсягів міжбюджетних трансфертів, врахованих у проекті державного бюджету, схваленого Кабінетом Міністрів України;

- методики їх визначення

Після отримання від Міністерства фінансів України

Фінансовий відділ

5.

Доведення до Головних розпорядників бюджетних коштів:

- граничних показників видатків місцевого бюджету та надання кредитів з місцевого бюджету;

- - інструктивного листа щодо організаційних та інших вимог, яких зобов’язані дотримуватися всі розпорядники бюджетних коштів

серпень-вересень

Головні розпорядники бюджетних коштів

6.

Інформування головних розпорядників бюджетних коштів про старт формування єдиного проєктного портфеля пріоритетних

публічних інвестицій

У 3-х денний термін з дня

затвердження

середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій

громади

Сектор економічного розвитку та інвестицій

7.

Формування єдиного проєктного портфеля пріоритетних публічних інвестицій на основі затвердженого середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій  Сергіївської сільської  територіальної громади та орієнтовних граничних показників видатків та надання кредитів з бюджету на середньостроковий період територіальної громади, у вигляді пріоритезованого переліку проектів і програм з використанням Єдиної інформаційної системи управління

Публічними інвестиційними проектами

У 10-ти денний термін з дня доведення інформації про старт формування

єдиного проєктного громади

Відповідальні за формування галузевого (секторального) проектного портфеля

8.

Розроблення проєкту, проведення стратегічного, економічного, фінансового, управлінського  та комерційного обґрунтування з використанням Єдиної інформаційної системи управління публічними інвестиційними проектами, відповідно до Порядку оцінки публічних інвестиційних проектів та програм публічних інвестицій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2025 № 527 «Деякі питання управління публічними інвестиціями»

У місячний строк після затверджен-ня середньо-строкового плану пріоритет-них публічних інвестицій

Сектор економічного розвитку та інвестицій

 

Головні розпорядники бюджетних коштів

9.

Проведення експертної оцінки в частині фінансів з використанням Єдиної інформаційної системи управління публічними інвестиційними проектами відповідно до Порядку оцінки публічних інвестиційних проектів та програм  публічних інвестицій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2025 № 527 «Деякі питання управління публічними інвестиціями»

У місячний строк після затверджен-ня середньострокового плану пріоритет-них публічних інвестицій

Фінансовий відділ

10.

Проведення експертної оцінки в частині розвиту та економіки з використанням Єдиної інформаційної системи управління публічними інвестиційними проектами відповідно до Порядку оцінки публічних інвестиційних проектів та програм публічних інвестицій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2025 № 527 «Деякі питання Управління публічними інвестиціями»

У місячний строк після затвердження середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій

Сектор економічного розвитку та інвестицій

11.

На основі затвердженого середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій  Сергіївської  сільської  територіальної громади та орієнтовних граничних показників видатків та надання кредитів з бюджету на середньостроковий період громади, сформувати єдиний проектний портфель пріоритетних публічних інвестицій (ЄПП)  Сергіївської  сільської  територіальної громади та орієнтовних граничних показників видатків та надання кредитів з бюджету на середньостроковий період громади з урахуванням вимог частини четвертої статті 752 Бюджетного кодексу України та подати на схвалення Інвестиційній раді  Сергіївської  сільської ради

У місячний строк після затвердження середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій

Сектор економічного розвитку та інвестицій

12.

Доведення до фінансового відділу, схваленого Інвестиційною радою, єдиного проєктного портфеля пріоритетних публічних інвестицій (ЄПП)  громади

У п'ятиден-ний строк з дати прийняття відповідно-го рішення

Сектор економічного розвитку та інвестицій

13.

Подання сформованого переліки публічних інвестиційних проєктів та програм фінансовому відділу разом з обґрунтуванням відповідності критеріям відбору, за формою, визначеною додатком 1 Методичних рекомендації щодо розподілу коштів місцевого бюджету на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проектів та програм публічних інвестицій, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2025 №4 80

До 05 жовтня

Головні розпорядники бюджетних коштів

14.

Подання Комісії з питань розподілу публічних інвестицій, сформованого консолідованого переліку публічних інвестиційних проєктів та програм публічних інвестицій Єдиного проєктного портфеля пріоритетних публічних інвестицій громади і розподіл публічних інвестицій на їх підготовку та реалізацію в розрізі джерел і механізмів фінансового забезпечення

До 10 жовтня

Фінансовий відділ

15.

Комісії з питань розподілу публічних інвестицій здійснити розподіл коштів на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проєктів та програм публічних інвестицій з урахуванням результатів пріоритезації відповідних проєктів та програм, включених до єдиного проєктного портфеля публічних інвестицій громади, та ступеня їхньої готовності до реалізації

У тижневий строк після

отримання матеріалів

Комісія з питань розподілу публічних інвестицій

16.

Оприлюднення рішення Комісії з питань розподілу публічних інвестицій і консолідованого переліку публічних інвестиційних проєктів та програм публічних інвестицій Єдиного проєктного портфеля пріоритетних публічних інвестицій громади і розподіл публічних інвестицій на їх підготовку та реалізацію в розрізі джерел і

механізмів фінансового забезпечення на офіційному веб-сайті громади

Після ухвалення рішення Комісії з питань розподілу публічних інвестицій

Сільська рада

17.

Доведення до головних розпорядників бюджетних коштів розподілений обсяг публічних інвестицій на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проектів та програм публічних інвестицій, визначений у консолідованому переліку для включення його до бюджетних запитів за бюджетними програмами, в межах яких передбачено підготовку та реалізацію відповідних публічних інвестиційних проектів та програм публічних інвестицій

Після ухвалення рішення Комісії з питань розподілу публічних інвестицій

Фінансовий відділ

18.

Прогнозування обсягів доходів місцевого               бюджету, визначення обсягів фінансування місцевого бюджету, повернення кредитів до місцевого бюджету та орієнтовних граничних показників видатків місцевого бюджету та надання кредитів з місцевого бюджету на плановий   рік на підставі прогнозу  економічного і соціального розвитку України та території, аналізу виконання місцевого бюджету в попередніх та поточному бюджетних періодах

жовтень-листопад

Фінансовий відділ

19.

Організація роботи з розробки бюджетних  запитів

1) забезпечити неухильне дотримання вимог частини 4 статті 77 Бюджетного кодексу України щодо врахування у повному обсязі потреби в коштах на оплату праці з нарахуваннями працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством України умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати згідно з проектом Закону України «Про Державний бюджет України на 2027 рік» та на проведення розрахунків за енергоносії і комунальні послуги, що споживаються бюджетними установами;

2) оптимізувати витрати шляхом виключення з бюджетних запитів непріоритетних та неефективних витрат,

насамперед тих, що не забезпечують виконання основних функцій і завдань розпорядників коштів;

3) врахувати у результативних показниках бюджетних програм (затрат, продукту, ефективності та якості) ґендерні компоненти за наявності відповідних підстав для їх включення (дані статистичної звітності, управлінського обліку тощо);

4) не допускати включення видатків, повноваження для проведення яких з бюджету громади безпосередньо не визначені чинними нормативно-правовими актами;

5) проект видатків за кожним кодом економічної класифікації підтвердити детальними розрахунками та обґрунтуваннями

вересень-жовтень

Головні розпорядники бюджетних коштів

20

Подання бюджетних запитів  фінансовому відділу

1) 1) за установленими формами бюджетні запити;

2) переліки місцевих(регіональних)програм і проектів, які будуть реалізовуватися у плановому бюджетному періоді за рахунок коштів бюджету громади, та обсяги асигнувань, які враховані у бюджетному запиті.

Інформацію, що міститься у бюджетних запитах, розмістити в інформаційно-аналітичній системі «LOGICA»

У терміни, встановлені фінансовим відділом

Головні розпорядники бюджетних коштів

21.

Здійснення аналізу бюджетних запитів, отриманих від Головних розпорядників бюджетних коштів, та прийняття рішення щодо включення їх до пропозиції проєкту місцевого бюджету

На будь-якому етапі складання, розгляду проекту бюджету

громади

Фінансовий відділ

22..

Доведення до місцевих фінансових органів області:

- обсягів міжбюджетних трансфертів, врахованих у проекті державного бюджету, прийнятого Верховною Радою України у другому читанні;

- текстових статей проєкту закону про державний бюджет, прийнятого у другому  читанні

У термін, визначений Департа-ментом фінансів ОДА

Департамент фінансів ОДА

23.

Доведення до Головних розпорядників бюджетних коштів обсягів міжбюджетних трансфертів, врахованих у проекті державного бюджету, прийнятого Верховною Радою України у другому читанні

У п’ятиденний термін з дня отримання

Фінансовий відділ

24

Підготовка проєкту рішення сільської ради про місцевий бюджет з додатками згідно з типовою  формою, затвердженою відповідним наказом Мінфіну, і матеріалів, передбачених статтею 76   Бюджетного кодексу України, та його подання

виконавчому органу місцевої ради

листопад

Фінансовий відділ

25.

Схвалення проєкту рішення сільської ради  про місцевий бюджет   Сергіївської  сільської  територіальної громади  на 2027 рік

Листо-пад  гру-день 

Виконавчий комітет

сільської ради

26.

Направлення схваленого проєкту рішення сільської ради про місцевий бюджет   Сергіївської  сільської  територіальної громади  на 2027 рік  та орієнтовних граничних показників видатків та надання кредитів з бюджету на середньостроковий період  громади до сільської  ради

Листо-пад- гру-день

Виконавчий комітет сільської ради

27.

Розміщення бюджетних запитів на офіційних     сайтах або оприлюднення їх в інший спосіб

не пізніше ніж через три робочі дні після подання сільській раді проекту рішення про бюджет Сергіївської сільської  територіальної громади

 на 2027 рік  

Головні розпорядники бюджетних коштів

28.

Оприлюднення проєкту рішення сільської ради про місцевий бюджет  Сергіївської  сільської  територіальної громади  на 2027 рік, схваленого виконавчим комітетом сільської ради

Не пізніше ніж за 10 робочих днів до дати розгляду

Виконав-чий комітет сільської ради

29.

Доопрацювання проекту рішення сільської ради про бюджет  Сергіївської сільської  територіальної громади та орієнтовних граничних показників видатків та надання кредитів з бюджету на середньостроковий період громади з урахуванням показників обсягів міжбюджетних трансфертів, врахованих у проекті державного бюджету, прийнятому Верховною Радою України у другому читанні

Після доведення уточнених показни-ків

Фінансовий відділ

30.

Доопрацювання проєкту рішення сільської ради  про місцевий бюджет з урахуванням показників обсягів міжбюджетних трансфертів, врахованих у проєкті державного бюджету, прийнятому Верховною Радою України у другому читанні

У двотижне-вий  строк з дня офіційного опублікування закону про Державний

бюджет України

Фінансовий відділ

31.

Супровід розгляду проєкту рішення про місцевий  бюджет у сільській раді

На пленарному засіданні ради та під час розгляду постій-ними комісіями

Фінансовий відділ Виконавчий комітет сільської ради Головні розпорядники бюджетних коштів

32.

Затвердження бюджету Сергіївської  сільської  територіальної громади та орієнтовних граничних показників видатків та надання кредитів з бюджету на середньостроковий період сільської територіальної громади,

якщо до 1 грудня року, що передує плановому, Верховною Радою України не прийнято закон про Державний бюджет України, міською радою, при затвердженні бюджету Сергіївської  сільської  територіальної громади, враховуються обсяги міжбюджетних трансфертів, визначені у проекті закону про Державний бюджет України на плановий бюджетний період, поданому Кабінетом Міністрів України до Верховної Ради України.

У двотижневий строк з дня офіційного опублікування закону про Державний бюджет України сільська рада приводить обсяги міжбюджетних трансфертів у відповідність із законом про Державний Бюджет України

До 25 грудня року, що передує плановому

Сільська рада

33.

Оприлюднення рішення сільської ради про місцевий бюджет на плановий рік на сайті Сергіївської  сільської територіальної громади

на сайті

не пізніше  ніж через 10 днів      з дня його прийняття

Сільська рада

 

* Терміни виконання є орієнтовними, оскільки залежать від своєчасності складання, розгляду та затвердження Бюджетної декларації, проєкту Державного бюджету України та змін до податкового і бюджетного законодавства. У разі необхідності фінвідділ може уточнити терміни виконання окремих заходів плану, про що в письмовій формі повідомляє відповідних учасників бюджетного процесу.

Начальник фінансового відділу Виконавчого

комітету Сергіївської сільської ради                                      Валентина ЛОБОДА

вгору